Obecní úřad ŘEKA
Řeka čp. 73
739 55 Smilovice
tel: 558 694 652,558637305
email: obecreka@cbox.cz


zpět

Nová - Stezka pokladů Godula


16.05.2012 16:07 Dobrovolníci obnovili lovecký chodník na Godulu

Na prodloužený květnový víkend přijela do Beskyd skupina mladých lidí, aby obnovila část starého loveckého chodníku na vrch Godula u obce Řeka. Po tomto chodníčku vede trasa nové naučné stezky nazvané „Stezka pokladů Godula“.

Od sobotního dopoledne měly na úpatí kopce opředeného pověstmi pohotovost krumpáče, motyky a hrábě. Dobrovolníci zde obnovovali zarostlý a místy už sotva patrný lovecký chodník. Podobné kopané chodníčky se v 19.století budovali po celých Beskydech v panských lesích pro lovecké účely. Na území CHKO Beskydy jsou dnes často využívány k přístupu na zajímavé přírodní lokality, což je i případ Goduly (737 m n. m.).
Mladí lidé se pustili do práce v sobotu 5. května 2012 a pokračovali i následující dny. Věnovali se „nejkritičtějšímu“ úseku mezi 2. a 3. zastavením NS, jen pár desítek metrů za posledními domy. Cílem bylo, obnovit funkčnost historické stezky a umožnit zde tak bezpečný pohyb návštěvníkům.
Většinu trasy bylo nutné vykopat krumpáčem, a pak chodníček pomocí dalších nástrojů upravovit na požadovanou šířku. „Pojďte sem s těmi krumpáči, tady za tím stromem bude stezka pokračovat,“ volá Daniel Roldán, vybavený instrukcemi od Správy CHKO Beskydy, a skupinka pěti chlapců se chopila svých pomůcek a pustila se do díla.
Cestička je zaříznuta do úbočí svahu a její sklon přizpůsoben tak, aby odolávala erozi. Místy byl vnější okraj zpevňován kameny,Místy museli brigádníci vytvořit živý řetěz, jehož prostřednictvím byly kameny přepraveny na vhodná místa. V místech, kde chodníček stoupal strměji, byla nutná i speciální modelace terénu. „Tady by bylo vhodné udělat schůdek, aby zde mohli turisté snáze procházet,“ pronesla Eliška Veselá a pustila se do jeho stavby pomocí plochých kamenů.
Práce na stezce byla dosti fyzicky náročná. Dobrovolníci z řad vysokoškoláků či absolventů VŠ si občas zazpívali během své činnosti lidové i moderní písně, aby jim šla práce lépe od ruky.
Naučná stezka bude slavnostně otevřena na konci května a odhalí turistům poklady přírody zdejšího regionu. Dozvíte se například o godulském pískovci, o pokladu zbojníka Ondráše či o cenných beskydských lesích a jejich zvířeně. Stezka dlouhá 4 km má 7 zastavení a vede z obce Řeka na masiv hory Godula.
„Příroda v Beskydech je opravdu krásná a rád jsem pomohl zpřístupnit její zajímavá místa,“ podotkl před odjezdem jeden z dobrovolníků Martin Javůrek.
Projekt s nímž mladí lidé sami přišli byl podpořen z programu Think Big. Další víkendová akce týmu se uskuteční na začátku června v CHKO Jeseníky.

Text a foto: Ing. Aleš Rudl